המרפאה הניידת , וטרינר עד הבית , וטרינר ביקור בית

וטרינר נייד , וטרינר עד הבית , וטרינר ביקור בית
מרפאה וטרינרית ניידת, וטרינר נייד, וטרינר עד הבית

FacebookTwitter


דף הבית >> דפי מידע >> כלבת

כלבת

מחלת הכלבת היא מחלה נגיפית קטלנית הפוגעת במערכת העצבים של יונקים ובניהם גם בבני אדם. לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי - ברחבי העולם מתים בכל שנה כ-50,000 איש בקירוב ממחלת הכלבת (תמותה של אדם בכל 10 דקות) וכ-6 מיליון אנשים ברחבי העולם מקבלים חיסון בכל שנה לאחר שעלה חשש כי נדבקו בכלבת.

מי עלול להידבק בכלבת?
למרות שמה המבלבל של המחלה (כלבת מלשון משפחת הכלביים). לא מדובר במחלה של כלבים בלבד! למעשה – כל יונק עלול להידבק במחלה קטלנית זו- החל מעכבר ועד פרה, כולל חיות משק כדוגמת פרות, סוסים או צאן וחיות בר כדוגמת זאבים, שועלים, עטלפים ועוד. כמובן - גם בני אדם חשופים למחלת הכלבת מעצם היותנו יונקים.

איך נדבקים בכלבת?
וירוס מחלת הכלבת קיים בבלוטות רוק של בעל חיים נגוע. וירוס זה מועבר לבעל חיים אחר בעת נשיכה או מגע עם רוק של בעל חיים נגוע בכלבת. מרגע שאירעה נשיכה של בעל חיים נגוע בכלבת – הוירוס יחדור לגוף, ינדוד לאורך העצבים לכיוון המוח ובהגיעו למוח הוא יתבסס שם, יתרבה ויגרום בין היתר למהלך מחלה סוער הכולל הפרעות עיצביות קשות ובסופו של תהליך זה – גם למוות.

למעשה, סימני מחלת הכלבת באים לידי ביטוי רק לאחר שנגיף הכלבת מתרבה ברקמת המוח אך חשוב להבין שהדבקה הלאה דרך הרוק יכולה להתרחש גם כשבעל החיים הנגוע נראה בריא לחלוטין.

מהם סימני מחלת הכלבת?
הסימנים עשויים להיות שונים בין בעל חיים אחד למשנהו אך בעיקרם הם סימנים עיצביים:
  •  שינויים התנהגותיים – דכאון, דמנטיה, אפאטיה, חוסר מנוחה
  •  תוקפנות לא אופיינית
  •  נשיכת חפצים דוממים
  •  פחד ממים
  •  ריור מוגבר או קיצפי
  •  שינויי קול \ ווקאליזציה \ יללות
  •  קשיי בליעה
  •  שיתוק חלקי
  •  עוויתות \ פרכוסים
בסופו של דבר – המוות נגרם עקב שיתוק של שרירי הנשימה.

חשוב לדעת – מרגע הופעת הסימנים הקליניים – לא ניתן להציל את בעל החיים החולה והמוות ודאי.

איך מאבחנים נגיעות במחלת כלבת?
החשד הראשוני עולה בהתאם לתיאור המקרה: סימנים קליניים, מיקום גיאוגרפי, חשיפה אפשרית לבעלי חיים נגועים ועוד. יחד עם זאת – לא ניתן לאבחן את מחלת הכלבת בבעלי חיים לפני מותם. לאחר המוות ניתן לעשות אבחון על ידי שיטות שונות של בדיקה של מוח בעל החיים (הבדיקה נעשית במכון הוטרינרי בבית דגן וכרוכה בנתיחה שלאחר המוות).
באשר למחלת הכלבת, "כשיש ספק – אין ספק" – בעלי חיים החשודים כנגועים בכלבת מומתים ונשלחים לנתיחה לבדיקת נגיעות אפשרית.

יש כלבת בישראל?
בהחלט. ישראל נחשבה מאז ומתמיד כמדינה הנגועה בכלבת. רמת הנגיעות והתמותה של בעלי חיים ואנשים השתנתה במהלך השנים בהתאם לפעולות שננקטו ולמודעות שעלתה. בישראל בשנים האחרונות מקרי המוות של אנשים ממחלת הכלבת הינם נדירים למדי (אך קיימים). באשר לבעלי חיים - מדי מספר ימים מתגלים בעלי חיים נגועים בכלבת. מעבירי הכלבת העיקריים כיום בישראל הינם חיות בר משוטטות (שועלים, תנים וזאבים) שלרוב חודרות לשטח המדינה דרך הגבולות עם המדינות השכנות (לבנון, סוריה וירדן).
בסה"כ בארץ ננקטות פעולות מניעה מתמדת במספר מישורים: חובת חיסון כלבים, חיסונים לחיות בר, חיסון אוכלוסיה בסיכון (וטרינרים, אנשים שננשכו ע"י בעל חשוד כנגוע בכלבת), פעולות הסברה ועוד.

מה החוק לגבי חיסון כלבת בכלבים?
חשיבות החיסון ומניעת מחלת הכלבת נובעת מחומרתה של המחלה (בהיותה מחלה חשוכת מרפא), העובדה שבשלב המחלה אין טיפול ועצם היותה מחלה מדבקת גם עבור בני האדם.
במדינת ישראל, החוק מחייב בעלי כלבים לחסן אותם חיסון נגד כלבת מדי שנה, החל מגיל 3 חודשים. כמו כן, במועד חיסון כלבת ראשון שניתן לכלב – יוחדר לכלב שבב זיהוי אלקטרוני שיאפשר זיהוי ואיתור של בעל הכלב, במידה והכלב יאבד. גם החדרת השבב מעוגנת בחוק. כנגד חיסון הכלבת, יקבל הבעלים רשיון החזקת כלב מטעם הרשות המקומית בה הוא מתגורר ורשיון זה יחודש מדי שנה בעת מתן החיסון השנתי.

ומה לגבי חתולים?
חיסון כלבת אינו חובה בחתולים על פי החוק במדינת ישראל. יחד עם זאת, אנו ממליצים על חיסון חתולים שחיים גם מחוץ לבית ונחשפים לבעלי חיים אחרים בסביבה.

מה לעשות במקרה של נשיכה?
יש להמנע ממגע עם בעלי חיים משוטטים (ובעיקר להמנע ממגע עם חיות בר). במקרה וננשכתם –חשוב לשטוף את מקום הנשיכה במים זורמים ובסבון באופן יסודי ולחטא את אזור הנשיכה עם אלכוהול או יוד. מיד לאחר מכן, יש לפנות לרופא שיבדוק אתכם וינחה אתכם להמשך טיפול ודיווח ללשכת הבריאות המחוזית. חשוב לציין שבחלק מהמקרים קיים צורך בחיסון כלבת או בטיפול מניעתי אחר כדוגמת חיסון טטנוס או טיפול אנטיביוטי ולכן אין מקום לשיקול דעת ובכל מקרה של נשיכה יש לפנות לרופא. כמו כן, בעת אירוע נשיכה - נסו לזהות את בעל החיים מאחר והדבר יעזור באיתור שלו לצורך הכנסתו להסגר מאחר וכל כלב שנשך אדם בישראל צריך להיות בהסגר לצורך תצפית כלבת (בחינה האם מפתח סימניים קליניים אופייניים למחלה) למשך 10 ימים.

לסיכום - שמרו על עצמכם ועל בעלי החיים שלכם ובמידה ואינם מחוסנים נגד מחלת כלבת - דאגו לחסנם עוד היום.
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים