המרפאה הניידת , וטרינר עד הבית , וטרינר ביקור בית

וטרינר נייד , וטרינר עד הבית , וטרינר ביקור בית
מרפאה וטרינרית ניידת, וטרינר נייד, וטרינר עד הבית

FacebookTwitter


דף הבית >> דפי מידע >> מזונות מסוכנים לכלבים וחתולים

מזונות מסוכנים לכלבים וחתולים

אנחנו אוהבים את הכלבים והחתולים שלנו ונוטים לפנק אותם בין היתר ע"י הצעת חטיפים הישר משולחן האוכל שלנו...כל זאת מבלי לדעת שמאכלים שונים המצויים בתפריט היומיומי שלנו עלולים להזיק להם. חשוב להכיר את סוגי המזונות שכדאי לכלבים וחתולים להימנע מהם בכל מחיר: הם עשויים להיות מסוכנים, רעילים ואפילו קטלניים.

שוקולד- סוגי שוקולד שונים מכילים חומרים כימיים המסוכנים לכלבים וחתולים כדוגמת קפאין ותיאוברומין. ככלל, ככל שהשוקולד "איכותי" יותר ומכיל יותר ממרכיבים אלו – כך הוא רעיל יותר לכלבים וחתולים. סוגי השוקולד הרעילים ביותר הם שוקולד מריר ושוקולד לאפייה אך גם שוקולד חלב רגיל עלול להיות מסוכן כאשר הוא נצרך במינון הנכון. ההרעלה תלוייה באופן ישיר בכמות השוקולד שנצרך, סוג השוקולד וגודל בעל החיים. בין הסימנים הנפוצים של ההרעלה: שלשולים, הקאות, פגיעה בתפקוד הלב, סימנים נוירולוגים (פגיעה במערכת העצבים), חוסר שקט, רעידות, עוויתות (פרכוסים), מוות.

חלב- מוצרי חלב גורמים לכלבים וחתולים רבים לרגישות במערכת העיכול הבאה לידי ביטוי לרוב בשלשולים. הסיבה לכך היא שלכלבים וחתולים חסר בגוף האנזים שאחראי לפירוק סוכר החלב (לקטוז). ישנם מוצרי חלב אחרים שניתן להציע להם בכמות מוגבלת (כדוגמת גבינת קוטג' דלת שומן) אך אין להציע להם חלב פרה סטנדרטי אותו אנו נוהגים לשתות.

קפה , תה , משקאות אנרגיה, קוקה קולה- בדומה לשוקולד גם הם מכילים קפאין שמסוכן לכלבים וחתולים. קפאין בעל השפעה מזיקה ללב ולמערכת העצבים המרכזית עד כדי גרימה להתקפי עוויתות.

משקאות אלכוהולים- אלכוהול רעיל מאוד לכלבים וחתולים. אלכוהול מכיל גם ענבים המכילים חומרים רעילים עבורם. בין סימני ההרעלה: דיכאון, הקאות, שלשול, קשיי נשימה, רעד, איבוד שיווי משקל, הפרעות בקצב הלב, אובדן הכרה, קומה, עוויתות (פרכוסים) ומוות.

ממתיקים מלאכותיים- ממתיק מלאכותי נפוץ שלעיתים קרובות משמש כממתיק במוצרים שונים כדוגמת מסטיקים או חטיפים נטולי סוכר הוא קסיליטול (Xylitol). קסיליטול מעלה את רמת האינסולין בכלבים וגורם לנפילה מסוכנת ברמת הסוכר בדם וכן לאי ספיקת כבד. בין סימני ההרעלה- חולשה, דיכאון, חוסר שיווי משקל, התנשפויות, הקאות, רעידות ופרכוסים.

שום או בצל- שום או בצל שנאכלים ע"י כלבים או חתולים מסוכנים להם מאחר והם מכילים חומרים שפוגעים בכדוריות הדם האדומות ובכך גורמים להם לאנמיה משמעותית. חתולים רגישים לכך יותר מאשר כלבים. באופן עקרוני הנזק יכול להיגרם מבצל או שום מבושלים, מטוגנים או טריים וכך גם מאבקת בצל או אבקת שום ולכן יש להימנע מאכילה של מזונות שונים המכילים מרכיבים אלו (כדוגמת תבשילים שונים, מזון לתינוקות ועוד).

ענבים או צימוקים- רעילים ועלולים לגרום לכשל כליות חמור גם כאשר נצרכים בכמות קטנה יחסית. עדיין לא ברור מה המרכיב בהם שגורם לכך.

אגוזי מקדמיה- אגוזי מקדמיה מכילים רעלן משמעותי מאוד שעלול להביא להרעלה חמורה אפילו אחרי אכילת אגוזים בודדים בלבד. הרעלן שבאגוזי מקדמיה גורם לפגיעה במערכת העצבים, מערכת העיכול ובשרירים. בין סימני ההרעלה: הקאות, חולשה, רעד, כיווצי שרירים, עליית חום גוף, שיתוק, מוות.

אבוקדו- אבוקדו בריא לבני אדם אך לבעלי חיים רבים הוא עלול להזיק. האבוקדו מכיל חומרים המזיקים לשריר הלב והרעלה ממנו עלולה לגרום לחולשה, הקאות, שלשולים וקשיי נשימה.

צמחים ופרחים שונים- צמחי בית או צמחי חצר שונים עלולים להיות רעילים עבור בעלי החיים שלכם. ככלל, הימנעו מאכילת צמחים. ההרעלות שונות באופיין וחומרתן. בין הצמחים הנפוצים הגורמים להרעלות: שושן צחור (Lily) על כל סוגיו (הרעלה נפוצה מאוד בחתולים שגורמת לכשל כיליה), הרדוף הנחלים, דקל ננסי (Cycas revulata) שאכילתו גורמת בכלבים לכשל כבד, מגנוליות, קיקיון ועוד רבים.

בצק שמרים לא אפוי או קמח תופח- הקמח\בצק עלול להביא לתסיסה ויצירת אלכוהול כחלק מהמשך תפיחת הבצק והדבר מביא לתוצאה דומה לשל הרעלת אלכוהול. כמו כן, גם המשך התפיחה מביא לעיתים למצב מסכן חיים מאחר וגורם לנפיחות של הקיבה, כאב ביטני קשה, הקאות, שלשולים וקשיי נשימה.

עצמות- עצמות עוף (במיוחד) וגם עצמות דגים או עצמות אחרות מסוכנות מאוד לבעלי חיים מאחר ובזמן לעיסתן הן נשברות בחלל הפה ונוצרים מהן קצוות מחודדים אשר עלולים להביא לפגיעה בחלל הפה או המשך מערכת העיכול של כלבים וחתולים ואף ליצירת חור במערכת העיכול (מצב חירום וטרינרי ומסכן חיים). כמו כן, עצמות עלולות להביא לחסימות מעי ועצירות.

בשר לא מבושל, ביצים לא מבושלות, דגים נאים- בדיוק מאותה סיבה שבני אדם לא אמורים לאכול אותם, כך גם הדבר מסוכן עבור בעלי החיים שלנו. בשר או ביצים לא מבושלות עלולים להכיל חיידקים מסוכנים עבור מי שאוכל אותם או טפילים שיזיקו למערכת העיכול ויגרמו בין היתר להקאות ושלשולים (כדוגמת סלמונלה שיש בביצים לא מבושלות). כמו כן, אכילת ביצים לא מבושלות עלולה להביא לבעיה בספיגת ויטמין B (מה שעלול להוביל לבעיות עור).

מזון מקולקל \ מזון עם עובש- "כלל אצבע" פשוט: מה שלא ראוי למאכל בני אדם, אינו ראוי למאכל ע"י בעלי חיים. לכלבים וחתולים אין "קיבה עמידה" ושאר דעות קדומות מסוג זה. הם לא אמורים לאכול מזונות מקולקים מאחר ואלו מכילים עובש המייצר רעלנים רבים וכן חיידקים. מזון במצב זה עלול לגרום בהם לקלקול קיבה, הקאות, שלשולים ואף הרעלות חמורות יותר הכוללות פגיעה עיצבית כתוצאה מתוצרי העובש.

מזון שומני או מטוגן- מזון שומני בכלבים בעיקר עלול לגרום לדלקת בלבלב, מחלה חמורה ביותר ומסכנת חיים. כמו כן, מזון שומני עלול להביא לשלשולים, הקאות והשמנת יתר.

מזון מתובל או חריף- מזונות מלוחים או עשירים בתבלינים שונים עלולים לגרום לבעיות שונות במערכת העיכול של כלבים וחתולים.

מזון חתולים הניתן לכלבים או להפך- אכילה חד פעמית או מפעם לפעם לא צפויה לגרום לבעיה. הבעיה מתחילה כשכלב ניזון באופן בלעדי ממזון חתולים או להפך – במצב זה בעל החיים ניזון ממזון שאינו מכיל את המרכיבים החיוניים לו או מקבל מרכיבים אחרים בעודף. המצב בא לידי ביטוי חמור בעיקר במצבים בהם חתולים ביתיים ניזונים באופן בלעדי ממזון כלבים. הסיבה לכך היא שמזון כלבים אינו מכיל טאורין (חומצת אמינו חיונית לחתולים) וחתולים ביתיים (שאינם חשופים לסביבה ולכן אינם צדים בעלי חיים קטנים אשר מכילים בגופם טאורין) שיקבלו מזון ללא חומצת אמינו זו עלולים לסבול מכך.

לסיכום-
כלבים חוקרים את סביבתם בעזרת הפה ואוכלים "מכל הבא ליד", חתולים עשויים להיות בררנים יותר באופיים אך גם הם נוטים לאכול צמחים שונים ומזונות אסורים שנציע להם. שמרו עליהם, הימנעו מלתת להם מזונות אסורים לכלבים וחתולים ושימו לב שלא נחשפו למזון מסוג זה. ליתר בטחון, מומלץ תמיד להצטייד במספר הטלפון של הוטרינר שלכם ולהתייעץ במקרה ומתעורר ספק.

חשוב לציין - ישנם כלבים שיאכלו מזונות שהוזכרו כאן כמעט באופן קבוע וכביכול ללא בעיות רפואיות נראות לעין. הדבר תלוי בכלב, גנטיקה, מינון, גודל ובעיקר...במזל. אל תקחו סיכונים מיותרים והימנעו ממזונות אסורים – הדבר יחסוך לכם הוצאות של טיפול רפואי ולכלב או לחתול יחסך סבל מיותר.

במידה ויש לכם שאלות נוספות בנושא זה או בכל נושא אחר – נשמח תמיד לעמוד לרשותכם.
צוות המרפאה הוטרינרית הניידת
לייבסיטי - בניית אתרים