המרפאה הניידת , וטרינר עד הבית , וטרינר ביקור בית

וטרינר נייד , וטרינר עד הבית , וטרינר ביקור בית
מרפאה וטרינרית ניידת, וטרינר נייד, וטרינר עד הבית

FacebookTwitter


דף הבית >> הרדמת כלב או חתול

הרדמת כלב או חתול

כלבים וחתולים הם חלק ממשפחתינו. הם חולקים איתנו רגעים יפים בחיינו, שותפים לתקופות שונות ולחוויות שאנו עוברים והם למעשה חברינו הטובים ביותר.

לצערנו תהליך הרדמת כלבים או הרדמת חתולים מהווה חלק בלתי נפרד מעצם הקשר שלנו איתם בשל אורך חייהם והעובדה שבכלבים וחתולים תמיד חשוב לנו להעניק להם איכות חיים מספקת על פני אורך חיים.

בשלב מסויים מגיע הרגע הבלתי אפשרי בו נאלצים להיפרד.

בשורות הבאות ננסה לפרט ולהבהיר את התהליך של הרדמת כלבים או חתולים.

מתי צריך להרדים כלב או חתול?

זריקת הרדמה לכלב או לחתול (המתת חסד) היא זכות השמורה עבור כלבים, חתולים ובעלי חיים ככלל. הרדמת כלב או חתול משמשת אותנו למניעה של סבל או כאב במקרים בהם לרפואה אין מענה ראוי או למקרים בהם איכות החיים של הכלב או החתול ירודה וכאשר אין לנו יכולת לשפר אותה. במצבים אלו – תהליך הרדמת כלב או חתול משמש אותנו כדי לעזור להם לסיים את חייהם בכבוד הראוי להם.

הרדמת בעלי חיים תמיד תשמש אותנו כמוצא אחרון, במקרים בהם הכלב או החתול סובלים ממחלה חשוכת מרפא ואינם נהנים מחיי היום-יום שלהם (לאחר מיצוי המענה הרפואי) או כאשר מדובר בכלב או בחתול בגיל מבוגר ועם ירידה משמעותית באיכות החיים המצדיקה זאת.

למעשה, מדובר בהחלטה קשה ומורכבת עבור הבעלים וגם עבור הוטרינר שמרדים את הכלב או החתול.

ישנם מספר קווים מנחים שיסייעו לבעלים ולוטרינר להעריך ולשקול האם הגיע הזמן הנכון לבחור בהרדמת חיות מחמד אבל לצערנו לפעמים התשובה אינה ברורה ופשוטה ובעלים רבים של כלבים או חתולים ימצאו את עצמם מתלבטים בעניין הזמן הנכון לבחור בכך.

כאשר שוקלים לבצע הרדמת כלב או חתול אנו צריכים לשאול ולענות על מספר שאלות באופן אובייקטיבי ככל הניתן: "האם הכלב או החתול נהנים מחייהם?", "האם הסבל הנוכחי של הכלב צפוי לחלוף לאחר תקופת החלמה?", "האם ישנה תקווה לשיפור במצב או להקלה על הסבל באופן סביר?".

התשובות לכך לא תמיד ברורות וידועות לבעלי הכלבים והחתולים ולכן חשוב להתייעץ בתהליך ולשתף את הוטרינר שלכם בשיקולכם ומחשבותיכם. ישנם מקרים בהם הדבר ברור יותר וההחלטה נראית מתבקשת. במקרים אחרים יהיו שיקולים והתלבטויות בנוגע למועד הנכון. כך או כך, הוטרינר יכול רק להסביר ולייעץ בנושא ההרדמה לכלב או לחתול, להציע או לשלול אבל ההחלטה הסופית על מתן של זריקת הרדמה תמיד יכולה להתקבל אך ורק ע"י בעלי הכלב או החתול.

כאמור, הזמן הנכון לכך נתון לדיון אך ישנם מספר קווים מנחים באשר לאיכות חייהם שיכולים לעזור ולכוון אותנו למועד הנכון בו נבחר בתהליך הרדמת כלב או חתול:
  • מזון: האם הכלב או החתול אוכל ומביע עניין והנאה מהאוכל במידה סבירה.
  • ניידות: האם הכלב או החתול מסוגל לנוע, לקום ולטייל בכוחות עצמו.
  • מצב מנטלי: האם הכלב או החתול מזהה את סביבת מגוריו ואת הבעלים שלו. האם הוא "שמח בחלקו"?
  • צרכים: האם הכלב או החתול מסוגל לשלוט על צרכיו.
  • כאב וסבל: האם הכלב או החתול סובל במהלך היום-יום.
חשוב לציין שמדובר בקווים מנחים בלבד וכי על כל מקרה להיבחן לגופו. בחלק מהמקרים כלבים עשויים לענות לקריטריון אחד או שניים ויותר אך מדובר במקרה זמני הניתן לפתרון ע"י הצעת טיפול רפואי כזה או אחר. במקרים אחרים יתכן וכלב לא יענה על כל הקריטריונים כראוי אך עדיין יהנה מאיכות חיים ראויה בעיני בעליו.

לצערנו, במקרים מסויימים לא ניתן יהיה להציע טיפול רפואי מתאים (כתלות בגיל או במצב תחלואתי).
כל מקרה לגופו, כתלות בבעלים, בכלב, בסביבת המגורים ועוד אך חשוב תמיד לזכור ולהעדיף איכות חיים על פני אורך חיים.

חשוב שההחלטה על הרדמת כלבים או חתולים תיהיה תמיד משותפת לכל בני המשפחה, ילדים ובוגרים כאחד וחשוב שכולם יבינו את החשיבות והצורך בכך לטובת הכלב או החתול.

איפה מבוצעת הרדמת הכלב או החתול?

את ההרדמה ניתן לבצע במרפאה הוטרינרית או לחלופין, בביתכם ע"י הזמנת וטרינר עד הבית. בעלים רבים בוחרים לבצע זאת בביתם עקב הצורך בפרטיות במהלך תהליך עדין זה ובשל העובדה שמדובר בסביבתו הטבעית של הכלב או של החתול. בנוסף, הרדמת כלב בבית תמנע את הצורך בטלטול שלו למרפאה הוטרינרית בנסיבות אלו.

את התהליך עצמו של ההרדמה ניתן לבצע בנוכחותכם או שלא, בבית או במרפאה, הכל בהתאם לרצונכם. ניתן ואף רצוי להתייעץ עם הוטרינר בנושא הבחירה הנכונה עבורכם.

כיצד מבוצעת הרדמה של כלב או חתול?

תהליך הרדמה של בעל חיים אינו כרוך בסבל או בכאב ולמעשה מדובר בתהליך קצר ועדין.

בשלב הראשון של התהליך ניתנת זריקת טשטוש בדומה לזריקה הניתנת טרם הרדמה לניתוח. בדקות שלאחר מתן הזריקה ניתן לשבת עם הכלב או עם החתול ולהיפרד ממנו בפעם האחרונה.

בשלב השני ניתנת זריקה נוספת ("זריקת הרדמה") המכילה חומר הרדמה במינון גבוה (המיועד להמתות חסד בבעלי חיים). חומר הרדמה זה פועל באופן מיידי ומביא לשקיעה בתרדמה עמוקה ממנה הכלב או החתול אינו מתעורר.

מספר מילים בנימה אישית:

לפרידה מחבר ותיק איתו חלקנו תקופה מחיינו אין תחליף. פרידה מסוג זה מותירה בליבנו חלל ריק. מטבע הדברים, אנשים שונים יקבלו זאת בצורה שונה ויתמודדו עם האובדן בדרכים שונות. כך או כך, חשוב להבין שזוהי דרכו של העולם ולנצור את הזכרונות הנעימים של התקופה הנפלאה שזכיתם לחוות ביחד.

אנו זמינים עבורכם לכל מידע נוסף או לכל מקרה בו אתם זקוקים ליעוץ. נשתדל לעזור כמיטב יכולתנו על מנת להקל עליכם את התהליך. ניתן ליצור קשר בכל עת במספר: 052-2255123


לקריאה נוספת אודות תהליך המתת חסד לכלב או לחתול מומלץ לקרוא גם את נקודת מבטו של ד"ר שחר מירון :
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים